Paralýza alebo len sen?

Moderátor: Moderátori

Forte
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2012 19:04

Paralýza alebo len sen?

Príspevok od používateľa Forte »

Ahojte,
Dneska sa mi stala zvláštna vec. Spala som u starej mamy. Mohli byť asi tak 2-3 hodiny v noci. Bola som asi v druhej fáze REM spánku. Zrazu som sa akoby zobudila. Nie tak,ako obvykle ale tak, že som mala zatvorené oči a začala som vnímať svoje telo. Vnímala som jeho polohu. Ležala som na chrbte,rovno ale hlavou smerom naľavo. Vnímala som aj to, že v ktorej izbe sa nachádzam a že som u starej mamy. Toto vnímanie prebehlo dosť rýchlo. Moje telo náhle oťaželo. O chvíľku na to som počula hlas dievčaťa ktoré som počula aj pred týždňom keď som mala paralýzu. Onedlho na to som začula "píííp" a to sa prenieslo do hlasného zvuku v mojich ušiach. Počas toho som si v mysli povedala že chcem LD. Nič sa nedialo, akurát ten zvuk v mojich ušiach prestal asi tak na 3 sekundy. Potom som ho počula zas. Znova som si v mysli povedala že chcem LD. Opäť sa nič nedialo. Potom to všetko nejak prestalo a spomenula som si, že som zabudla vizualizovať. Spala som ďalej...
Celé mi to prišlo zvláštne. Stále rozmýšľam, či to bola skutočná paralýza alebo sa len odohrávala v sne. Ale veď predsa v sne máme dej a vidíme obraz. Ja som tu mala dej a cítila som ho, odohrával sa fakt skutočne. Ale obraz som nevidela, len tmu. A taký "tmavý" sen sa mi nikdy nesníva. Tak teda som to skutočne zažívala? Alebo mohol to byť taký sen, ktorý som len cítila a počas toho, ako prebiehal som zažívala to všetko? Myslím tým, že som to zažívala naozaj a skutočnosť sa mi nejak preniesla do sna? Ja som z tohoto už úplne mimo :/
Každopádne keby sa jednalo skutočne o spánkovú paralýzu, znamenalo by to pre mňa úspech. Veď predsa to potrebujem dosiahnuť aby som mala LD a neskôr aj AC :)
Dopredu ďakujem za odpovede... :)
bonhomme
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Po Mar 12, 2012 5:15

Re: Paralýza alebo len sen?

Príspevok od používateľa bonhomme »

Mne to znie, že si sa čiastočne zobudila. Pocit ťažkého tela nie je symptomom paralýzy. Ani počutie zvukov, ako hlas dievčatka. Sú to symptómy zaspávania. Podľa mňa si bola v REM. Paralýza je, keď sa vôbec nevieš pohnúť a popri tom vnímaš alebo vidíš postavu/y v izbe, ktoré naháňajú poriadnu hrôzu.

To že na LD je potrebná paralýza je však nie celkom pravda. SP normálne príde, až po zaspaní, keď sa sníva. U niekoho začne trochu skôr, alebo trvá trochu aj po zobudení, ale väčšina ľudí SP nevníma. Je pravda, že SP môže pomôcť AC, ale pre LD nie je potrebná.

Existuje metóda DEILD (Dream Exit Lucid Dream). Keď sa v noci zobudíš zo sna a podarí sa ti nepohnúť sa, naďalej zostaneš v REM a do ďaľšieho sna sa prenesieš behom pár sekúnd lucidne. Je to vlastne skrátené WILD.

Popri zaspávaní možno vnímať rôzne halucinácie HH (hypnogogic hallucinations). Môžu to byť zvuky (rinčanie reťazí, otvárajúce sa dvere, rozhovor, smiech, strašný hluk hneď pri ušiach...), pocity (akoby sa človek prapadal cez matrac, akoby z teba niekto robil praclík, akoby si letel obrovskou rýchlosťou, vibrácie...), alebo vidíš rôzne veci.

Mnohokrát keď takéto niečo cítiš/vidíš/počuješ a keď to prestane, zarazu si všimneš, že vlastne vidíš svoju izbu, alebo len čiernotu. Vtedy je dobré urobiť test reality, pretože je veľká možnosť, že si už vo sne. Najlepší test reality je v tomto prípade bezpohybový = len si pomysli "ak by toto bol sen, vznášal by som sa". Ak sa začneš vznášať, si v lucidnom sne. Jednoducho vstaň alebo sa z postele vykotúľaj. Ak nie, hovor si afirmácie = napr. "Sníva sa mi", aby ti myseľ nezaspala, kým čakáš na lucidný sen.

Ak si v lucidnom sne a nevidíš, skús si svojimi snovými rukami otvoriť oči. Prípadne zložiť slnečné okuliare, alebo stiahnuť kapucňu z očí. Tiež môže skúsiť zakričať príkaz "nech je svetlo", alebo niečo podobné, prípadne pomyslieť na východ slnka, zmaterializovať si baterku v ruke, alebo podobne.
Napísať odpoveď